mapa południowej europy

Latem wiele osób marzy o wakacyjnym wypoczynku w egzotycznych i ciepłych krajach. Jednak nie wszystkie popularne miejsca turystyczne są idealnymi destynacjami podczas letnich miesięcy. Warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, aby uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń i zagwarantować sobie udany urlop. Poniższy artykuł omówi powody, dla których nie warto jechać w te miejsca latem, a także odpowiedzi na kilka innych związanych z tematem pytań.

Jakie ciepłe kraje turystyczne mają najwyższą temperaturę latem?

Latem wiele krajów na różnych kontynentach doświadcza ekstremalnych upałów. Należą do nich:

a) Chorwacja: Położona na wschodnim wybrzeżu Adriatyku, Chorwacja jest jednym z popularnych kierunków turystycznych. Latem temperatury w Chorwacji mogą sięgać nawet 35-40°C.

b) Grecja: Kraj słynący z pięknych wysp, historycznych zabytków i urokliwych plaż. Latem wiele regionów Grecji może doświadczyć upałów powyżej 35°C.

c) Hiszpania: Hiszpania jest różnorodnym krajem, ale niektóre regiony, takie jak południowa Andaluzja i Dolna Aragonia, mają bardzo wysokie temperatury latem, czasami przekraczające 40°C.

d) Egipt: Położony nad Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym, Egipt jest krajem o gorącym klimacie. Latem temperatury w niektórych regionach mogą przekraczać 40-45°C.

e) Bułgaria: Południowa Bułgaria, nad Morzem Czarnym, jest znana z turystyki letniej. Latem temperatury często utrzymują się w okolicach 30-35°C.

zamek w bułgarii

Jakie kraje turystyczne mają najniższą temperaturę latem?

Niektóre kraje turystyczne oferują łagodniejszy klimat latem, co może być bardziej atrakcyjne dla wielu podróżnych. Należą do nich m.in.:

  • Wielka Brytania: Pomimo swojego mokrego i chłodnego klimatu większość regionów Wielkiej Brytanii doświadcza łagodnych temperatur latem, zazwyczaj w zakresie 20-25°C.
  • Irlandia: Podobnie jak Wielka Brytania, Irlandia ma umiarkowany klimat latem, a temperatury zazwyczaj utrzymują się w okolicach 18-22°C.
  • Nowa Zelandia: Kraj ten na południowej półkuli doświadcza zimy, gdy na półkuli północnej jest lato. Latem temperatury w Nowej Zelandii wahać się mogą w granicach 20-30°C.

W jakich miesiącach najlepiej jechać do ciepłych krajów?

Najlepszym czasem na podróż do ciepłych krajów jest zazwyczaj okres pozaletni, który obejmuje wczesną jesień i wiosnę. Już na etapie planowania wyjazdu warto sprawdzić na jakie temperatury i jaką pogodę możemy trafić w różnych miesiącach. Oto kilka powodów, dlaczego ten okres jest preferowany:

  • Uniknięcie ekstremalnych upałów: W porównaniu do lata, kiedy temperatury w niektórych krajach mogą być nieznośnie wysokie, podróż w okresie pozaletnim pozwala uniknąć ekstremalnych upałów.
  • Mniejsze tłumy turystów: Wiele popularnych miejsc turystycznych jest obleganych latem, co może wpłynąć na jakość i spokój wypoczynku. Wybierając okres pozaletni, można uniknąć nadmiaru turystów.
  • Lepsze ceny: W okresie pozaletnim ceny noclegów, biletów lotniczych i innych usług turystycznych często są niższe, ponieważ nie ma takiej popytu jak latem.
plac św. Marka w Wenecji

Jak się przygotować do wizyty w ciepłych krajach? Jakie ubrania? Jakie kosmetyki?

Przygotowanie się do wizyty w ciepłych krajach ma kluczowe znaczenie, aby uniknąć problemów zdrowotnych i cieszyć się podróżą. Oto kilka wskazówek:

  • Ubrania: Wybieraj lekkie i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna i len. Unikaj ciemnych kolorów, które mogą przyciągać słońce. Nie zapomnij o kapeluszu, okularach przeciwsłonecznych i wygodnym obuwiu.
  • Kosmetyki: Skorzystaj z wysokiej jakości kremów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamiętaj także o balsamach nawilżających, aby zachować odpowiednie nawilżenie skóry.
  • Picie wody: Podczas upalnych dni pamiętaj o utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Pij dużo wody, unikaj napojów alkoholowych i słodzonych, które mogą prowadzić do odwodnienia.
  • Ochrona oczu: Dbaj o swoje oczy, używając okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, aby zapobiec uszkodzeniom oczu wywołanym przez słońce.

Podsumowując, wybierając się w podróż do ciepłych krajów, warto wziąć pod uwagę zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia. Wybór odpowiedniego czasu podróży, zabezpieczenie się przed ekstremalnymi temperaturami oraz odpowiednia pielęgnacja skóry i organizmu pozwolą cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem na pełnym komforcie.